Vitklöver

Avkastning Ts-skörd 2012-2021 område A-G

ninja_column_1ninja_column_2ninja_column_3ninja_column_4ninja_column_5ninja_column_6ninja_column_7
2012-2021Delskörd
Vallår/SortTotalt kg ts/haRel.talSkörd 1Skörd 2Skörd 3Skörd 4
Vall 1
LmS Edith (m)83661003128266919331314
Abercrest (st)------
Jura (m)82339892*99102110*
Klondike (st)82109892*10299107
Liflex (m)81919892*10296108
Silvester (st)8732104*98103113*109*
Bombus (st)834110085*101105128*
LmS Hebe (m)824799969999106
.
Vall 2
LmS Edith (m)81001003024251918401457
Abercrest (st)781496969394107
Jura (m)81771019899106103
Klondike (st)823110296100108*107
Liflex (m)8375103104104102104
Silvester (st)8295102100101101111*
Bombus (st)819010188*99116*113*
LmS Hebe (m)815710110199103101
.
Vall 3
LmS Edith (m)85121003744197118821591
Abercrest (st)828797941099193
Jura (m)829697102929599
Klondike (st)835898971019999
Liflex (m)8271971001008996
Silvester (st)859910194111105100
Bombus (st)81509686*10099107
LmS Hebe (m)841699101999598

Källa: Officiella försök område A-G 2012-2021. Rel.tal i jämförelse med mätare LmS Edith = 100. (s) = småbladig, (m) = medelstora blad, (st) = stora blad. * = Signifikant skörderesultat jämfört med mätare.

Näringsanalys 2012-2021

ninja_column_1ninja_column_2ninja_column_3ninja_column_4ninja_column_5ninja_column_6ninja_column_7ninja_column_8ninja_column_9ninja_column_10
2012-2021
Vallår/SortTs-halt %Protein, % av TsSmb. rp, % av TsSmältbarhet in vitroEnergi Mj/kg TsNDF, % av TsiNDF, % av TsAATPBV
LmS Edith13,623,218,791,311,324,94,97699
Abercrest (s)---------
Jura (m)+0,8−0,8−0,8−0,6+/-0+0,5+0,6+/-0−8
Klondike (st)+0,5−0,4−0,4−1−0,1+0,5+0,6+/-0−4
Liflex (m)+0,4+0,1+/-0−0,6−0,1+0,1+0,3+/-0+1
Silvester (st)+1,3−0,7−0,7−0,1+/-0+0,1+/-0+/-0−7
Bombus (st)+1,8−1,2−1,2+0,1+/-0+0,2+0,1+1−13
LmS SW Hebe+0,2+0,1+/-0−0,2+/-0+0,3+0,1+/-0+1

Källa: Officiella försök område A-G 2012-2021. Värden tagna vid första skörd. Mätare LmS Edith.

Odlingsegenskaper 2012-2021

ninja_column_1ninja_column_2ninja_column_3ninja_column_4
2012-2021
Vallår/SortMarktäckning, balj. % Vall 1 vårMarktäckning, gräs, % Vall 1 vårBeg. axgång, dagar fr. 1/5, Vall 1
LmS Edith (m)86633
Abercrest (s)---
Jura (m)84534
Klondike (st)80633
Liflex (m)82531
Silvester (st)84532
Bombus (st)83534
LmS SW Hebe (m)83533

Källa: Officiella försök område A-G 2012-2021. Värden tagna vid första skörd. Mätare LmS Edith.